Komercijalna banka a.d. Banja Luka je bila učesnik na 14. međunarodnom Simpozijumu o korporativnom upravljanju pod nazivom „Održivi razvoj malih ekonomija u uslovima industrijske reveolucije 4.0 - šanse i ograničenja„ .
Na temu „Odgovor bankarskog sektora na izazove industrijske revolucije 4.0 “, jedan od panelista bio je i predsjednik Uprave Komercijalne Banke ad Banja Luka Dr Boško Mekinjić. On je tom prilikom istakao da bankarski sektor Bosne i Hercegovine karakterište opšta likvidnost zbog nedostatka kvalitetnih projekata koji bi bili fininsirani. „Prema podacima iz prvog kvartala 2019 godine sredstva preko obavetne rezerve u Centralnoj banci BIH iznose preko 3 milijarde KM što je jasan pokazatelj da su banke prelikvidne“, naglasio je predsjednik Uprave Komercijalne Banke ad Banja Luka, koji obavlja i funkciju predsjednika Upravnog odbora Udruženja banaka BiH. Naveo je da banke u Bosni Hercegovini moraju jačati partnerstvo sa državom kroz investiranje u infrastrukturne projekte, autoputeve, energetiku, te jačati podsticaje za mala i srednja preduzeća koji čine zmajac privrede u svakoj ekonomiji.
Mekinjić je na Simpozijumu istakao da su vlasnici većine banaka u Bosni i Hercegovini grupacije iz inostranstva i da je to jedan od razloga zbog kojeg ovaj sektor prati digitalne trendove koji donosi finansijske inovacije,nove načine plaćanja, prvenstveno u obliku mobilnih novčanica, instant plaćanja, chat bankarstva ili virtuelnih poslovnica. „Ja sam apsolutno zagovornik modernog bankarstva, ali moramo povesti računa i o našim klijentima koji žele da dođu u banku i na tradicionalan način obave svoje transakcije“, naglasio je Mekinjić.
Simpozijum je u Tesliću okupio oko 350 predstavnika najznačajnijih privrednih subjekata i institucija iz zemlje i regiona. Panelisti i autori naučnih radova koji su eksperti iz vodećih kompanija i univerzitetski profesori iz BiH, Srbije, Slovenije, Finske, Makedonije, Hrvatske, Crne Gore, diskutovali su o temama koje obuhvataju najznačajnija pitanja ekonomskog rasta, razvoja i uključivanja domaće privrede u globalne tokove.